Anne, Twan en Glenn lopen de Dam tot Damloop voor Stichting ParkinsonFonds

“Vroeger stonden we langs de kant voor hem. Nu hopen we dat hij naar ons komt kijken.”

Toen Anne van Tol (29) op LinkedIn een oproep voor de Dam tot Damloop zag, wist ze meteen: dit is het moment. Samen met haar broer Twan besloot ze in actie te komen voor Stichting ParkinsonFonds. Niet alleen om geld op te halen voor onderzoek naar parkinson, maar vooral voor hun vader Piet, die al tien jaar leeft met de ziekte. Inmiddels loopt ook Anne’s partner Glenn mee. 

“Vroeger draaide ons leven om de triatlonwedstrijden van mijn vader,” vertelt Anne. “Hij was Nederlands kampioen triatlon en we stonden ieder weekend langs de kant om hem aan te moedigen. Nu hopen we dat hij bij de Dam tot Damloop langs de route staat om naar ons te kijken. Dat voelt als een cirkeltje dat rond is.” 

Elke keer een nieuw normaal

Piet kreeg op zijn 54e de diagnose parkinson. Wat begon met een val tijdens een triatlonwedstrijd, bleek het begin van een ingrijpende ziekte. 

“De neuroloog wist het eigenlijk meteen,” zegt Anne. “Voor ons kwam het als een complete verrassing. Ik wist niet eens wat parkinson precies was.” 

In de tien jaar die volgden, veranderde het leven van het gezin stap voor stap. Parkinson bleek niet alleen een ziekte van bewegen, maar raakte steeds meer onderdelen van het dagelijks leven. 

“Je went steeds aan een nieuwe realiteit,” vertelt Anne. “Net als je denkt: zo is het nu, gebeurt er weer iets waardoor het slechter gaat. Dan moet je opnieuw wennen.” 

Een uitspraak van haar psycholoog is haar altijd bijgebleven: je bent al tien jaar aan het rouwen. “Je neemt steeds afscheid van een stukje van de vader die je vroeger kende.” 

Het hele gezin leeft mee

Glenn leerde Anne kennen toen haar vader al parkinson had. Toch ziet ook hij hoe groot het verschil is met de verhalen over vroeger. 

“Als je hoort dat iemand Nederlands kampioen triatlon is geweest en je ziet hem nu moeite hebben om op te staan van de bank, dan besef je pas echt wat deze ziekte doet.” 

Sinds een jaar heeft Piet ook beginnende dementie. Dat maakt de impact op het gezin nog groter. 

“Dat vind ik misschien nog wel het moeilijkst,” zegt Anne. “Mijn vader vergeet afspraken en soms zelfs dat hij moet eten. Je merkt dat hij steeds meer zorg nodig heeft.” 

Volgens Anne verdient vooral haar moeder een groot compliment. “Als iemands leven compleet veranderd is, dan is het dat van haar. Ze werkt nog, maar thuis draait alles om de zorg voor mijn vader. Ze staat eigenlijk altijd aan.” 

Tegelijkertijd is het gezin dankbaar voor alle hulp van familie en vrienden. “Een vriend van mijn vader wandelt iedere week met hem. Dat ene uurtje geeft mijn moeder even ruimte voor zichzelf. En doet tegelijkertijd mijn vader heel veel goed. Dat is ontzettend waardevol.” 

Een persoonlijke actie met grote impact

Anne plaatste één persoonlijk bericht op social media om hun actie voor Stichting ParkinsonFonds te delen. De reactie overtrof alle verwachtingen. 

“Binnen een dag stonden er al duizenden euro’s op de teller. Mensen die ik al jaren niet had gesproken doneerden. Dat was heel bijzonder.” 

Glenn besloot ook ondernemers uit zijn netwerk te betrekken. Hij ontwierp een speciaal hardloopshirt waarop sponsoren een plek kregen. 

“Anne heeft vrienden en familie in beweging gekregen, ik heb de zakelijke kant opgepakt. Samen hebben we een prachtig bedrag opgehaald.” 

Gewoon doen

Voor Anne is de Dam tot Damloop inmiddels veel meer dan een sportieve uitdaging. “Natuurlijk willen we hem uitlopen, maar eigenlijk voelt deze actie nu al als geslaagd.” 

Het allermooiste moment? Als haar vader erbij kan zijn. 

“Hij is niet iemand van veel woorden,” zegt Anne. “Maar ik weet dat hij trots is. Waarschijnlijk staat hij daar met tranen in zijn ogen en zegt hij alleen: ‘Goed gedaan.’ Dat is genoeg.” 

Met hun actie hopen Anne en Glenn niet alleen geld op te halen, maar ook meer aandacht te vragen voor parkinson en het belang van onderzoek. 

“Wat wij de afgelopen tien jaar hebben meegemaakt, hopen we dat andere gezinnen in de toekomst bespaard blijft,” zegt Anne. “Daarom is onderzoek zo belangrijk.” 

En hun advies aan iedereen die twijfelt om zelf in actie te komen voor Stichting ParkinsonFonds? 

“Wees niet bang om je verhaal te delen. Gewoon doen.” 

Deel dit artikel
ActiesFamilie

“Vroeger stonden we langs de kant voor hem. Nu hopen we dat hij naar ons komt kijken.”

Terug naar overzicht Anne, Twan en Glenn lopen de Dam tot Damloop voor Stichting ParkinsonFonds...

Nieuws

Laatste seizoen van ‘Roosen & Borst’: dementie, parkinson en de kracht van doorgaan

Laatste seizoen Roosen & Borst: dementie, parkinson en levenseinde. Vanaf 19 september bij HUMAN op...

Acties

In plaats van cadeaus vroeg Esther (60) haar gasten om te doneren aan vier goede doelen

In plaats van cadeaus vroeg Esther (60) haar gasten te doneren aan 4 goede doelen,...

Gerelateerd nieuws